Classica Beskidzka


OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY - COLLIE FCI – 156

Charakterystyka
Pies harmonijnie i mocno zbudowany, zawsze zgrabny.

Głowa przypomina klin o gładkich zarysach, zwężający się stopniowo od uszu w stronę czubka nosa. Oglądane z profilu , górna linia czaszki i pyska przebiegają równolegle, oddzielone lekkim wklęśnięciem ( stopem ).

Oczy średniej wielkości, w kształcie migdałów, osadzone skośnie, ciemnobrązowe ( wyjątek- blue-merle )

Uszy małe, w stanie odprężenia skierowane do tyłu, natomiast w stanie napięcia skierowane do przodu i noszone półstojące z końcami w 1/3 załamanymi w sposób naturalny do przodu.

Silny zgryz nożycowy.

Muskularna wygięta szyja, proste kończyny przednie, długość tułowia nieco większa niż wysokość, klatka piersiowa głęboka, szeroka, grzbiet prosty z lekkim uwypukleniem w okolicy lędźwiowej, dobrze wygięte kończyny tylne, łapy kształtu owalnego.

Ogon długi nie noszony ponad grzbietem.

Ruch jest dla tej rasy dość charakterystyczny - lekki, płynny, natomiast krok długi, nie zdradzający wysiłku. Prawidłowo zbudowany pies będzie poruszać się w kłusie bez problemu.

Owłosienie dostosowane do konturów ciała włosy okrywowe proste, twarde, podszycie bardzo gęste. Sierść na pysku, końcach uszu i przedniej stronie kończyn przednich gładka i krótka.

Kryza, grzywa, ogon i tylna strona kończyn tylnych( powyżej stawu skokowego) obficie owłosiona.

Wysokość w kłębie : psa 56-61 cm , suki 51- 56 cm .

Umaszczenie : śniade, tricolor, blue-merle .

Wyraz collie świetnie oddadzą słowa, które Hanzel Hunt napisała w swojej książce : „ ... kiedy taki collie odwraca swoją głowę aby spojrzeć na Ciebie, poczujesz, że Twoje serce zatrzymuje się na chwile i włosy podnoszą Ci się na karku. Taka jest moc i słodycz spojrzenia collie „.

Psychika
Owczarki szkockie collie w dzisiejszych czasach spełniają rolę psa towarzysza o imponującym wyglądzie i ujmującej osobowości . W odległych czasach, gdy spełniały funkcję pasterzy na rozległych wrzosowiskach mniejszą rolę przywiązywano do ich wyglądu zewnętrznego, bacznie natomiast pilnowano przekazywanych cech psychicznych.

Osoby , którym podobają się owczarki collie na pewno uległy urokowi ich urody, dostojeństwa a także inteligencji.

Wychowanie ich nie nastręcza większych trudności i może stanowić przyjemność nawet dla początkującego właściciela.

Collie jest chętny do nauki i stara się sprawić swojemu panu przyjemność. Smakołyki jako nagrody za dobrze wykonane ćwiczenie sprawią, ze będą je wykonywać z zapałem i wspólna praca stanie się przyjemnością, ale tylko dopóty, dopóki będzie zabawą dla właściciela i psa. Jeżeli zastosuje się przymus i surowe nakazy, osiągnie się skutek odwrotny. Collie stanie się wtedy krnąbrny, niepewny a nawet strachliwy.

Collie bez kłopotów przystosowuje się do życia w rodzinie. Musi jednak mieć zapewnione dwa warunki. Po pierwsze powinien żyć razem z rodziną, a ponadto powinien mieć zapewniony co najmniej jeden długi spacer z możliwością wybiegania.

Jest to rasa odpowiednia dla każdego kto lubi spacerować i ma na to czas. Mając to zapewnione może żyć w mieszkaniach blokowych i nie jest to dla niego niekorzystne.

Owczarek collie to pies wrażliwy , łatwo dopasowujący się do różnych typów ludzi. Zawsze jednak potrzebuje wiele miłości.

Pielęgnacja
Szata collie składa się z obfitego, miękkiego podszerstka i długich, prostych włosów okrywowych o twardej strukturze. Sierść taka doskonale chroni przed wszelkimi zmianami atmosferycznymi.

Owczarka szkockiego nie czesze się często !

Raz na miesiąc ( a nawet na 1,5 miesiąca ) wyczesujemy psa grzebieniem do samej skóry. Nigdy nie czeszemy na sucho, sierść przed czesaniem spryskujemy wodą ( przegotowaną lub mineralną by nie dopuścić do elektryzowania się włosa ! ). W tym celu do spryskiwacza wlewamy wodę, można dodać odżywkę, balsam czy preparaty ułatwiające rozczesywanie. Wyczesujemy dokładnie miejsce w miejsce pod włos i z włosem, odsuwając drugą ręką kosmki włosów sięgamy głęboko aż do skóry, gdzie włos może być sfilcowany. Na koniec przeczesujemy psa szczotką i w ten sposób skora zostaje przewietrzona , oraz zostają usunięte drobinki kurzu , pisaku i brudu.

Raz w tygodniu rozczesujemy włos za uszami, oraz na tylnych łapach tzw. portki. Rośnie tam długi włos o miękkiej strukturze i mogą w tych miejscach częściej robić się kołtuny. Pamiętamy też o przeczesaniu miejsc pod pachami i w wewnętrznej stronie ud.

Collie kąpiemy wtedy gdy jest brudny może to być dwa razy do roku , ale i częściej ; wszystko zależy od warunków w jakich żyje pies i czy ma często możliwość wybrudzenia czy wytarzania np. w padlinie, odchodach.

Gdy pies się zabrudzi np. po spacerze, można go umyć od spodu- czyli łapy , brzuch i ogon, bo te miejsca narażone są na największe zabrudzenia.

Dodatkowo trzeba co jakiś czas wycinać nadmiar włosów między palcami i od spodu łap między opuszkami, tak aby łapy miały wyraźny owalny kształt tzw. kocią łapę. Gdy włosy są zbyt długie to pies przynosi do domu błoto i piasek.

Natomiast długie kosmki włosów na uszach usuwamy trymerem lub specjalnymi nożyczkami- degażówkami, tak aby kontur ucha był wyrazisty i nie tonął w sierści.

Owczarki szkockie linieją w zasadzie raz do roku, wyjątkiem mogą być suczki -tak jest w przypadku moich suk , że wymieniają włos dwa razy w roku. Wymiana włosów trwa do kilku tygodni. W tym czasie należy często wyczesywać wypadający podszerstek, tak by okres linienia zminimalizować do minimum i aby nowy włos mógł szybko zacząć odrastać w miejsce wypadającego martwego włosa. Aby ułatwić i przyspieszyć wypadanie sierści można psa wykąpać. Przed kąpielą psa porządnie wyczesujemy ( grzebieniem do samej skóry ). Do kąpieli stosujemy szampony dla psów szorstkowłosych, możemy zastosować specjalne odżywki .

Po kąpieli gdy pies jest już suchy wyczesujemy psa grzebieniem a później szczotką.Informacje zaczerpnięte z książki „Collie i sheltie” autorstwa Lucyny Zboralskiej, oraz z internetu. Natomiast o pielęgnacji podzieliłam się dodatkowo własnymi doświadczeniami.